6 Aralık 2021 Pazartesi

Yurt Dışı Kargo ve GTİP NUMARASI

 E-İhracat alanında çalışmaya başlarken herkesin aklında benzer sorular bulunur. Yurt dışı kargo nasıl yapılır? Yurt dışı kargo ücretleri nelerdir? Yurt dışı kargolarım ne zaman alıcısına ulaşır? Acaba yolda başına bir şey gelir mi? İade süreçleri nasıl ilerler? Bunlar ve bunlara benzer soruların cevaplarına bu yazıda cevap bulabilirsiniz. 


E-İhracat alanında çalışırken ürünlerinizi çeşitli yollardan alıcılarınıza gönderebilirsiniz. Deniz, kara, hava… Hangi yöntemle yurt dışına kargo göndereceğinizi belirlerken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Gönderim şekliniz satış politikanızı da belirler. Gönderilerinizi hızlı ve güvenli bir şekilde mi alıcılarına ulaştırmak istersiniz? Yoksa en düşük maliyetle uzun vadede bir gönderim seçeneğini mi tercih edersiniz? Günümüzde hız oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Evetyurt dışına kargo gönderirken maliyet de oldukça önemlidir ancak burada hızı da ihmal etmemelisiniz. Kendinizi bir alıcı gibi düşünün. Sizde ürünlerinizin en hızlı şekilde gelmesini istemez miydiniz?  

Rakiplerinizle aranızdaki farkı açmak için lojistik alanında yaptığınız çalışmalarda hız konusunda dikkatli olma unutmayın. Yurt dışı kargo seçeneklerinden sizlere en uygun olanını tercih edin ve hem alıcılarınızı mutlu edin hem de başarılı bir satış gerçekleştirmenin keyfine varın. 

Yurt Dışı Kargo Noktasında En Büyük Destekçiniz ShipEntegra! 

ShipEntegrabu noktada tam da ihtiyacınız olan hizmetleri verir. ShipEntegra iki alanda çalışarak kullanıcılarına her anlamda yardımcı olmaktadır. Yazılım ve lojistik. Yazılım alanını kullanarak siparişlerinizi kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. Etsy, Ebay, AliExpress, Amazon gibi satış platformlarında bulunan mağazalarınızı ShipEntegra ile entegre ederek tek bir ekran üzerinden siparişlerinizi yönetebilirsiniz. Aynı zamanda e-arşiv fatura entegrasyonları sayesinde de ETGB kapsamında gönderim yaparken fatura hazırlıklarınızı hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Lojistik hizmeti sayesinde ise paketlerinizi hızlı, güvenli ve uygun fiyatlarla alıcılarınıza gönderebilirsiniz. UPS, TNT, FedEx gibi uluslararası taşıyıcı firmalarla çalışan ShipEntegra, gönderilerinizi alıcılarına gönderirken hazırlık süreçlerini özenle tamamlıyor ve gönderi alıcısına teslim olana kadar takip süreçlerini gerçekleştiriyor. Sizde ShipEntegra ile çalışarak hızlı güvenli ve kolay bir teslimat süreci geçirmiş olursunuz. ShipEntegra’ya üye olmak için hemen tıklayın. 

Bildiğiniz üzere 1 Temmuz 2021 tarihinde Avrupa Birliği ülkelerine yapılan gönderimlerde değişiklikler yapılmıştır. KDV muafiyet sınırı sıfıra çekilmiş ve IOSS sistemi devreye girmiştir. Bu değişikliklerin yanı sıra GTİP numarası önem kazanmıştır. GTİP numarasının önem kazanmasının en büyük sebebi pazar yerlerinin kendi IOSS numaralarını kullandırtacak olmalarıdır. Kendi IOSS numaralarını satıcılarla paylaşacakları için vergilerin hesaplanması konusunda GTİP numaraları daha fazla önem taşımaktadır. 

GTİP Nedir? 

GTİP numarasının açılımı Gümrük Tarifesi İstatistik Pozisyonudur. Bu numara uluslararası geçerliliği olan rakamlardan oluşmaktadır. GTİP numarası aracılığıyla gümrükte bulunan sorumlulara ne tür bir ürün gönderdiğiniz hakkında detaylı bilgi vermiş olursunuz. Bu numara ile ürünlerin tanımı ve ayrımı çok daha kolay bir şekilde yapılır. 

Gönderimi yapılan ürün türleri için doğru GTİP numarasını girmeniz büyük önem taşımaktadır. Sayılar ürünün içeriği hakkında sorumlulara detaylı bilgi verir. Ürününüze en uygun GTİP numarasını bulmak için ShipEntegra’nın GTİP numarası sorgulama aracını kullanabilirsiniz.  

1 yorum:

  1. ben bu prosedürler ve ödemeler nedeniyle yurt dışı alışverişinden caydım

    YanıtlaSil