26 Aralık 2020 Cumartesi

Kim Korkar Kilo Vermekten: Artık Intermittent Fasting Var!


Aralıklı oruç diyeti olarak da bilinen Intermittent Fasting diyeti aslında çok eski dönemlerden beri bilinen bir yöntem. İnsanlık tarihi boyunca uygulandığını bile söylemek mümkün. Hele ki son dönemde dünyayı kasıp kavuran en popüler ve sağlıklı diyet trendlerinden biriyken, intermittent fasting nedir, ne değildir bir incelemekte fayda var! 

 

Hep Aç mı Kalacağım? Yok Canım! 

 

Hepimiz çoğu zaman kilo vermek, biraz incelmek ya da detoks için farklı yöntemler deniyoruz. Araştırmaları incelediğimizde intermittent fasting vücut ve beyin üzerinde güçlü etkiler bırakan uygulamalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Intermittent fasting diyetinin aslında çeşitli yöntemler içeriyor. Bu yöntemlerden bazıları için şöyle birkaç örnek verebiliriz. 

 

Gün aşırı: Gün aşırı oruç, iki günde bir yapılıyor. Oruç günlerinde hiçbir şey yenmiyor, diğer günlerde ise ortalama 500 kalori alabileceğin besinler tercih edebilirsin. 

 

Savaşçı intermittent fasting: Bu yöntem ile gün içerisinde yalnızca sebze ve meyve yiyebilirsin. Akşam yemeğinde büyük porsiyonlarda yemek tüketilmesine de izin var. 

 

16/8 orucu: Günde 16 saat oruç tutuluyor, yemek yeme zamanları kalan 8 saate sığdırılıyor. Sıklıkla, akşam yemeğinden sonra bir şey yemeyip ertesi gün sabah kahvaltısını da oruçla geçirerek devam ediliyor. 

 

Ye-Dur-Ye: Haftanın bir ya da iki gününde 24 saat boyunca hiçbir şey yemeyerek uygulayabilirsin. Haftanın kalan günlerinde ise beslenme tamamen özgür bırakılıyor. 

 

5:2 diyeti: 5:2 yöntemi ise, haftanın 5 gününde normal beslenme, kalan iki günde ise 500 kalori alma ile sınırlandırılıyor. 

 

Intermittent fasting diyeti programına başladıktan sonra, daha uzun süre tok hissedebilir ve bir süre geçtikten sonra daha az besin tüketimi yapmaya başladığını fark edebilirsin. 

 

Neden Intermittent Fasting Diyeti? 

 

Tabi ki öncelikle kilo vermeyi destekliyor! Intermittent fasting diyeti üzerine yapılan araştırmalar ve son dönemdeki makalelere bakıldığında kan şeker seviyesini dengede tutmak ve kalp sağlığını korumak gibi faydaları olduğunu görebiliyoruz. Elbette her bünye ve metabolizma farklı olduğu için bu tarz diyetler uygulamadan önce en doğrusu bir uzmana danışman ve sana uygun beslenme programı ile ilerlemen. 

 

Intermittent fasting diyeti dönemleri arasında ise düşük karbonhidratlı bir diyet uygulamalısın. Bu diyetin olumlu etkileri yüzyıllardır bilinmekte. Ruh sağlığı olarak baktığımızda da irade kontrolü ve bedenle birlikte arınma gibi etkileri söz konusu. 

 

Intermittent fasting diyetinin hafıza fonksiyonları ve öğrenme hızı arttırdığına dair yapılmış çalışmalar da mevcut. Kişinin bedenini ve gönderdiği sinyalleri tanıması açısından, gerçek açlık ile yalancı açlık arasındaki farkı görebilmek için de bire bir! Intermittent fasting diyeti uyguladıktan sonraki süreçte atakları ve beslenme dürtülerini çok daha iyi yorumlayıp başa çıktığını görebilirsin. O halde şimdi sıra birkaç örnek menü de! 


Intermittent Fasting Örnek Menü 

 

11:00 Kahvaltı: 

 

 • 1 adet yumurta ile yapılmış omlet 

 • 1 dilim peynir 

 • 6-7 adet zeytin 

 • 1 dilim çavdar ekmeği 

 • Çay ve bol yeşillik 

 • 1 porsiyon taze meyve 

 

Ara öğün (acıkınca): 

 

 • 1 bardak kefir + 1 avuç leblebi 

 

Ara öğün (acıkınca): 

 

 • 1 porsiyon taze meyve + 3 adet ceviz 

 

19:00 Akşam Yemeği: 

 

 • 6 kaşık etli/tavuklu sebze yemeği 

 • 1 kepçe mercimek çorbası 

 • 3 kaşık yoğurt 

 • Bol salata 

 

Senin için En Doğalı Burada! 

 

Sağlıklı bir yaşam için doğru beslenme alışkanlıklarını edinmek, daha kaliteli, taze ve doğal besinler tüketmek şart… Öte yandan pek çok insan hayat koşuşturması içinde diyet menülerini hazırlamak için zaman ayıramadığından şikayetçi! Oysa artık ne diyet ne de sağlıklı beslenmek zor değil. Intermittent fasting diyeti yapmak, senin için daha rahat ve zaman almayan bir beslenme programı izlemek istiyorsan, Juico’nun intermittent fasting programını satın alabilir, diyeti kendin için en kolay ve lezzetli hale getirebilirsin. Sağlıklı yaşam artık bir tık uzağında!