30 Ağustos 2020 Pazar

Saç uçları neden kurur ve kırılır? Kuru ve kırık saçları nasıl besleyebiliriz?Yıpranmış Saçlar Artık Korkulu Rüya Değil
Hiç kimse saçlarının yıpranmasını özellikle de uçlarının çatallaşıp kırıldığını görmek istemez. Bu can sıkıcı sorunla karşılaşmamak için yapmanız gerekenleri sizin için araştırdık. Öncelikle kuru, mat, sert ve yıpranmış saça nelerin yol açtığını görelim. İşte saçlarımızı yıpratan ve saç uçlarına zarar hatalar: 

Hata 1: Saça çok sık kimyasal işlem uygulamak
Eğer saçınızı çok sık aralıklarla boyuyor ya da saçınıza perma gibi işlemler uyguluyorsanız; bu işlemler esnasında kimyasal içeriklerin saçınıza çok fazla nüfuz etmesine sebep olarak yıpranmalara hatta saçınızın yanmasına neden olabilirsiniz. Bu yıpranmalar sonucu saçınız, canlılığını ve gücünü yitirecektir.

Kurtarıcı rehber 1:
Kimyasal işlemler uygulamadan birkaç hafta önce keratin sütü gibi saç bakım ürünleri ile evde saç maskesi hazırlayarak saçınızı kimyasallara karşı güçlendirebilirsiniz. Evde keratin bakımı sonrasında boya ve permanın olası zararlı etkileri azalacaktır.

Hata 2: Saçı sürekli yüksek ısıya maruz bırakmak 
Saçınıza çok sık fön çektiriyorsanız ayrıca maşa, düzleştirici gibi şekil veren sıcak aletleri kullanıyorsanız, saçınızın çok sağlıklı kalmasını beklemeniz hata olur. Özellikle işinin ehli olmayan kişiler tarafından yapılan Brezilya fönü, saçınızı yıpratabilir. Bu gibi hassas işlemleri, profesyonel kişilere yaptırmalısınız.

Kurtarıcı rehber 2:
Saçınızı düzleştirmek için saç kremi ürünleri kullanabilir; krem uygulaması sonucu saçınızı doğal şekilde kurutabilirsiniz. Saç düzleştirici krem özelliği taşıyan ürünlerle yüksek ısıya maruz bırakmadan saçınıza şekil verebilirsiniz.

Hata 3: Saçı sıkı ve hep aynı şekilde toplamak 
Saçınızı sürekli olarak, sert tokalarla aynı yerden sıkı sıkı bağlıyorsanız; uyguladığınız basınç, saçın canlılığını yitirmesine sebep olacaktır. Sağlıklı saçlar için saç derisinin nefes alması ve saça basınç uygulanmaması gerekir. Saçı hep aynı yönde toplamak saçınızın şekil almasını da zorlaştıracaktır. Sık toplanan bölgeler zayıf ve basık görünecektir.

Kurtarıcı rehber 3:
Saçınızı toplamadan önce saçı besleyen yağlar ile saçınızı besleyip nemlendirin. Gün içinde saçınızın sürekli toplu olması gereken bir işte çalışıyorsanız; saç bakım yağı ürününüzü yanınızda bulundurun ve gün içinde ufak dozlar ile uygulama yapın. Böylece hem arada saçınızı açıp dinlendirebilir hem de bir sonraki toplama için farklı bir şekil deneyebilirsiniz. Bu sayede saçınızı daha farklı yerlerden ve daha yumuşak biçimde toplayabilirsiniz.

Hata 4: Kalitesiz bakım ürünleri kullanmak
Eğer saçınıza uygun olmayan yanlış veya profesyonel olmayan saç bakım ürünleri kullanıyorsanız, bu ürünler saçınızın güzelliğine gölge düşürür. Özellikle bazı kalitesiz market ürünleri, içindeki kimyasal bileşikler sebebiyle saçı yorar. Bu tip ürünler ilk kullanımlarda saçı destekliyor gibi görünse de uzun süreli kullanımlarda saça zarar verir.

Kurtarıcı rehber 4: Öncelikle saçınızı iyi tanıyın. Saçınızın hacmi, saç teli kalınlığı, yağlı veya kuru oluşu, cilt tipi, kepekli veya boyalı olup olmadığı gibi kriterleri göz önünde bulundurarak; saçınıza ve varsa saç probleminize yönelik profesyonel ürünler kullanın. Örneğin bu konunun ana sorunu olan saç kırıkları sorunu için saç serumu ve saç maskesi gibi ekstra bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Hata 5: Saçı yıkarken ve tararken saça baskı uygulamak
Bazı kişiler saçlarının temiz olması adına saçı yıkarken ona zarar verebilir. Saçı ve saç diplerini çok sert şekilde ovalamak veya çitilemek saç tellerine ve derisine zarar verebilir. Benzer biçimde saçı çok ince telli taraklarla sertçe ve uzun süreler boyunca taramak da yine saç kırıkları oluşumuna sebebiyet verebilir.

Kurtarıcı rehber 5:
Saçınızın bakımlı olması için saçınızı yıkarken ona nazik davranmanız gerekir. Eğer yıpranmış ve kırık saç uçları görmek istemiyorsanız; saçınıza sadece yıkarken değil, diğer zamanlarda da dikkat etmelisiniz. Saçınızla uzun süre temas eden yastık ve havlu gibi ürünleri doğru seçmeli; saçınızı havluyla sertçe kurulamamalı ve dokusu yumuşak olmayan yastıkları kullanmamalısınız.

Hata 6: Saçı çok sık yıkamak 
Yanlış bilinen yaygın bir kanı olarak, çoğu kişi sık saç yıkamanın hızlı saç uzatma için doğru bir yöntem olduğunu düşünür. Ancak her gün ya da daha sık olarak saç yıkamak, saçın doğal yağ dengesini bozacağından saçın sağlığını olumsuz yönde etkiler.

 Kurtarıcı rehber 6: Eğer saçınızın yeterince temiz ve bakımlı olmasını istiyorsanız, saçınızı gün aşırı olarak yıkamanız yeterlidir. Saçınızı yıkayamadığınız zamanlarda ise kuru şampuanlarla geçici bir ferahlık yakalayabilirsiniz.

Hata 7: Güvenilir olmayan yerlerden alışveriş yapmak
Günümüzde maalesef her ürünün sahtesi üretilebiliyor. Bu sebeple kaliteli sandığını bir saç bakım ürünü sahte olup, saçınızı iyileştirmek yerine saçınıza tamamen zarar verebilir. Sahte kozmetik ürünler, saçınızın en büyük düşmanıdır.

Kurtarıcı rehber 7: İşte size bonus niteliğinde bir kurtarıcı... Güzelliğiniz ve bakımınız için saç uzmanlığı ile kendini kanıtlayan Saçhane, ihtiyacınız olan tüm ürünleri A’dan Z’ye sunar. Sachane.com’un profesyonel satış desteğinin yanı sıra hızlı ve güvenli alışveriş keyfi sonrasında aldığınız tüm ürünleri gönül rahatlığı ile kullanabilir; blog sayfasında da güvenilir ve sağlıklı bilgilere erişebilirsiniz.