28 Ocak 2019 Pazartesi

Halı Seçiminde Dekoratif Unsurlar Neler?


Evinizde küçük değişiklikler yaparak harikalar yaratabileceğinizi biliyor musunuz? Ev dekorasyonu zevkinizi yansıtan sadece küçük bir eylem. Önemli olan doğru parçaları bir araya getirip kullanmanız. Mesela evinizi düşünün salonunuzda veya diğer odalarınızda kullandığınız mobilyaları tamamlayan halılarınız zevkinizi yansıtıyor mu? Ya da doğru halı tercih ettiğinize emin misiniz? Halı sadece bir eşya değil, odanızın atmosferini yansıtan, hatta değiştirebilen dekorasyon ürünü. Sanat eserini aratmayan halı modelleri, evinizin konseptini destekleyerek adeta yaşam alanınızı sanat galerisine çevirecek. Emin olabilirsiniz. Evinizin her odasında kullanabileceğiniz halılar oda büyüklüğü ve özelliklerine göre değişiklik gösteriyor. Örneğin; mutfak, yemek yapımı sırasında yere bir şeyler dökmeniz halıda leke oluşturabileceği için üretilen halı özellikleri de temizlik ve kullanım göz önünde bulundurularak sizler için tasarlanıyor.  
Halı Seçerken Cesur Olabilirsiniz!    
Ev tekstilinin ve bunun yanında halı modellerinin giderek değişim göstermesi yeni dekorasyon fikirlerine de ışık tutuyor. Renk, model, kullanım alanına göre değişkenlik gösterirken farklı alanlarda standardın dışına çıkabilirsiniz. Özellikle salonunuzda keskin hatlı mobilya kullanıyorsanız yuvarlak halı ile odaya biraz yumuşak bir görünüm katabilirsiniz. Ya da yatak odası halısı yine yuvarlak halı modellerinden rengarenk desenleri tercih edip deneyebilirsiniz. Yaşam alanınızda tek tip halılar kullanmak yerine farklı biçimlerle evinize yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Odanızın büyüklüğünden biraz daha küçük halıları, zemini tamamen kaplamayacak şekilde konumlandırdığınız takdirde oda olduğundan daha geniş ve ferah gösterecektir.  

Desenli Halılar Odalarınızın Şıklığını Yansıtacak  
Belli bir zaman geçtikten sonra ev dekorasyonunu yenileme isteğiniz, değişime açık olduğunuzu gösterirken, karakteriniz hakkında da fikir verir. Örneğin; hareketli, enerjik bir kişiliğe sahipseniz rengarenk dekor ürünleri kullanmanız normal ya da giyimde sürekli klasik bir tarzı tercih ediyorsanız salonunuzun country bir stil, modern bir stil olarak tercih etmeniz kaçınılmaz. Salonunuzda sade bir mobilya takımı kullanıyorsanız, içinizi ısıtacak desenlere sahip bir halı tercih edebilirsiniz böylece odadaki enerji size de geçecektir. Özellikle çocuk odaları için sıklıkla kullanılan desenli halılar gelişimi destekleyecek nitelikte tasarlanıp sunuluyor. 
Duvar Rengine Dikkat! 
Havanın güneşli olduğu zamanlarda kendinizi genellikle mutlu hissedersiniz. Aksine kapalı havanın hakim olduğu günlerde de sürekli uyku hali, hiçbir şey yapma isteğiniz olmaz. Bu tarz duygu değişimleri psikolojik olarak kanıtlanmış. Ev dekorasyonu ve evin atmosferi de karakterinizi aynı hava gibi etkiler. Bir anda ortadan kaldırılan bir eşya size huzur verebilir ya da eve farklı bir hava katacak yeni bir aksesuar, sizi mutlu edebilir... Bir eve girdiğinizde de evin atmosferinin sizde yarattığı ilk izlenimle duygu değişimi gösterebilirsiniz. İlk gördüğünüz halı, mobilya veya duvar rengi gibi yapılan dekor sizde bir izlenim bırakır. Hatta o an yüzünüzde ifade değişimleri bile yaşayabilirsiniz. Bu yüzden dekorasyon göze hitap ettiğinden dolayı halınızı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli detaylardan biri de renktir! Perde, duvarlar, döşeme renkleri ve elbette mobilyalar... Halıyı sereceğiniz oda büyüklüğü ve odadaki ışık miktarı da büyük önem taşıyor. Renk kartelasında birbiri ile en yakın renkler birbiri ile uyumlu renklerdir. Tercihinizi uyumlu renklerden yaparsanız, dekorasyonunuzda da uyumu kolayca yakalayabilirsiniz. Kontrast renklerle dekorasyonunuzu tamamlamak risk olsa da, enerjinizi artıracağı kesin!  
Evinizin stilini yansıtacak tasarım halı modelleri, bütçenize en uygun halı fiyatları ile şimdi Koçtaş'ta! Salon halısı, oturma odası, genç odası, mutfak halısı, çocuk odası ya da mutfak halısı farketmeksizin aradığınız tüm halılara ulaşabilir, onlarca farklı marka ve yüzlerce model arasından dilediğinizi seçip online alışverişinizi kolayca tamamlayabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder