15 Kasım 2016 Salı

Karın Germe Ameliyatları Bizi Yeniden Biçimlendiriyor


Karın Germe Ameliyatları Bizi Yeniden Biçimlendiriyor 
Doğal olarak yaşlanıyoruz. Yaşlanma olgusuyla barışmamız ve vücudumuzun genetik faktörlere ve yaşam biçimimize bağlı olarak belli düzeylerde deformasyona uğrayacağını kabul etmemiz gerekiyor. Ancak bu kabullenme kesinlikle elimizden bir şey gelmeyeceği anlamına gelmiyor. Aksine erken davranmalı ve yaşlanmayı kontrol altına almalıyız. Kadın ya da erkek fark etmez, dış görünüşümüz veya vücudumuzun belli bir bölgesinin şekli bizi rahatsız ediyorsa estetik cerrahiye başvurabilmeliyiz. Türkiye’de estetik cerrahi alanının yöntem ve teknikleri gelişen teknolojiden faydalanarak dünyada en üst sıralara çıkmış durumda ve bu alanda karın germe (abdominoplasti) ameliyatları oldukça yaygın biçimde gerçekleştiriliyor. 
Karın germe ameliyatları ne işe yarar? 
Karın germe estetiği özellikle çok sık kilo alıp verenler ve kadınlarda hamilelik sonrası için karın bölgesinde oluşan sorunlu görüntüye etkili ve kalıcı çözümler sunuyor. Yaygın sorunları derinin bollaşması, sarkma ya da gevşeme olarak sıralayabiliriz; bu tablo çatlaklarla destekleniyor. Diyet ve egzersiz derinin altındaki yağ dokusunu azaltarak ve zayıflayan kasları güçlendirerek tabloyu olumlu yönde etkileyebiliyor ancak derideki bollaşmayı gidermede maalesef etkili olamıyor. Bu noktada etkili çözümü ancak karın germe ameliyatları sunabiliyor. 
Öte yandan karın germe ameliyatlarının bir şişmanlık tedavisi olmadığını özellikle belirtmekte fayda var. Bu ameliyata girmeden önce şişman kişilerin olabildiğince kilo vermiş olması gerekiyor. Abdominoplastide orta ve alt karında temel olarak şunlara müdahale ediliyor: 1- Sarkık haldeki cilt dokusunun alınması, 2- Karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırılması, 3- Buradaki fazla yağların alınması. Diyet ve egzersiz esas olarak ikinci aşamada, ameliyat sonrasında elde edilen görüntüyü uzun yıllar boyunca korumak için devreye giriyor. 
Ameliyata karar vermeden önce dikkat edilmesi gerekenler 
Diğer estetik cerrahi yöntemlerinde olduğu gibi karın germe ameliyatından önce de dikkat etmemiz gereken önemli noktalar mevcut. Öncelikle estetik cerrahinin, plastik cerrahinin bir yan dalı olduğunu bilmemiz gerekiyor. Bu nedenle başvuracağımız cerrahın mutlaka “plastik ve estetik cerrahi uzmanı” olması gerekiyor. Estetik cerrahlar uzun bir eğitim süreci sonucunda elde ettikleri deneyimle öne çıkıyor. Bu noktada karın germe ameliyatı konusunda özellikle vücut konturunu düzeltmede uzmanlaşmış cerrahları seçmemiz gerekiyor. Dolayısıyla tıbbi bilgi, deneyim ve artistik yeteneğin bir arada olması önemli hale geliyor. İkinci olarak cerrahla kurulan iletişim oldukça önemli. Örneğin sigara içiyorsak bunu cerrahımızdan kesinlikle saklamamalıyız. Sağlığımızla ilgili tüm detayları, alışkanlıklarımızı ve ameliyata dair beklentilerimizi detaylarıyla paylaşmalıyız. Ancak bu noktada cerrah en uygun çözüm yönteminin seçilmesine bizimle birlikte karar verebilecek ve sonrasında izlenecek yolu bize gösterebilecektir. 
Ameliyat gerektiren bir estetik soruna ancak uygun bir ameliyatla çözüm sunulabiliyor. Kendimize güvenimizi artırmak için estetik cerrahi alanından çekinmemeli ve sunduğu çözümleri değerlendirmeliyiz.