31 Ağustos 2016 Çarşamba

Domates Konservesi Nasıl Yapılır ?

Merhaba Ağustos ayı bitmek üzere ve yağmurlar yağmaya başladı.Sanki biraz erken geldi sonbahar.. Cumartesileri bizim burada semt pazarımız kuruluyor dün 20 kğ Ayaş ve Yumurta domatesinden karışık aldım. 1 kğ da kıl biber aldım. Melemenlik yapmaya koyuldum.Öncelikle büyükçe bir leğene domatesleri koydum ve güzelce yıkadım.Mutfak eviyem ufak olduğu için bu işlemi banyoda yaptım.Hatta suda beklettim biraz. 2-3 kere soğuk su ile yıkadım. O arada da tencere çaydanlık kettleda su kaynattım. Domateslerin üzerine aktardım kaynar kaynar.10-15 dk bekledim ve kabukları soymaya başladım.
1 kğ kıl biberim vardı onları ufak ufak doğradım.Tencereye ekledim daha sonra domatesleri küp küp doğrayarak tencereme ekledim.
3-4 kaşık kadar zeytinyağı ekleyip , kaynatmaya başladım kaynama işlemim 1.5 saat sürdü.Nedeni de Ayaş domatesi çok sulanıyor :)
Kaynama işlemi bitince , yeni aldığım kapakları bir tencere içerisinde kaynattım, şişeyi elime aldım cezve ile doldurdum domatesleri şişelere.Sıkıca kapağı kapatıp , başka tencerede kaynayan suya ters çevirip 1 dk daha kaynattım, bunu yapma sebebim işimi garantiye almak .. Kapakların atmasını engellemek !!
12 saat sonrada düz çevirip , kilerime kaldırdım.
Tatlı diye aldığım biberlerden 3-5 tanesi acıymış, o nedenle menemende biraz acı oldu.Üzerlerine kırmızı öje ile işaret koydum acı olduğu anlaşılsın diye.Pazartesi pazarından Ece Naz ve Ümit için tekrar 20 kg domates aldım ve aynı işlemleri tekrar yaptım. Büyük 1lt lik şişe 16 tane çıktı. Bir boy ufağı 650ml lik sanırım son yaptığımı karışık şişelerle yaptım 19 tanede o çıktı.1-2 hafta içerisinde bi 20 kg daha alıp 3.partiyi de yapıp sezonu kapatacağım :)