17 Ocak 2016 Pazar

Londoner Olmak Bir Hayal Değil


Bazen yurtdışı seyahatine gidersiniz ve gittiğiniz şehir sizi öyle büyüler ki kendinizi oraya ait hissedersiniz. Her ziyaretinizde başka bir keyif alır ve her dönüşünüzde yüreğinizden bir parça o şehirde kalır.. İşte benim için de Londra tam olarak böyle hissettiğim bir şehirdir.
Tüm sınırların kalktığını  ve dünyanın  tek devlet olduğunu hayal edin ve Londra, o devletin başkenti olabilecek sayılı şehirden biridir.  Üzerinde güneş batmayan ülkenin başkentinde dolaşırken her milletten, her ırktan  insanı görmek , yüzlerce farklı dili duyabilmek, hem gelenek hem de özgürlüğün bir arada barınabildiğine şahit olmak mümkün.
Bir Londra aşığı olarak ne puslu havası ne bitmeyen yağmuru asla hevesimi kaçıramaz. Şüphesiz bu kısa ziyaretler bir şehre aşıksanız sizi tatmin etmez, nihayetinde oraya ait olmak istersiniz. Özetle oraya yerleşmek, orada yaşamak kısacası o ülkenin de vatandaşlığını kazanmak istersiniz.
Hal böyle olunca İngiliz vatandaşlığının edinilmesi ile ilgili olarak bir hayli araştırma yaptım. Araştırmalarım sonucunda,  Ankara Antlaşması ile İngiltere’de yerleşmenin, iş kurabilmenin, eğitim ve sağlık imkanlarından yararlanabilmenin ve 5 yıl içinde İngiliz pasaportunu elde edebilmenin mümkün olduğu bilgisine ulaştım.
Sadece Türk vatandaşlarına özgü olan ve 1963 yılında Gümrük Birliği çerçevesinde Avrupa Birliği ile Türkiye arasında imzalanmış olan  Ankara Antlaşması sayesinde bir Londoner olmak hayal değil.
Ancak burada işin püf noktası Ankara Antlaşması başvurusunda son derece profesyonel bir dosya sunabilmektir ve ilk seferde olumlu netice alabilmektir. Bu konuda danışmanlık hizmeti veren pek çok firma var ancak tercihinizi yaparken bu konuda deneyim sahibi olan ve sadece başvuru sürecinde değil, İngiliz vatandaşlığını elde edene kadar sürekli hizmet verebilecek bir danışmanlık şirketi ile çalışmanızı öneririm.
Hayallerinize kavuşmak için bazen sınırları zorlamanız gerekebilir ancak bunu başarabilmek için her zaman işin uzmanından destek almak sizi kesin çözüme ulaştırır...