3 Aralık 2015 Perşembe

Başarmanın Sırrı Planlı Çalışmakta

Her alanda başarının anahtarı planlı ve programlı olmaktır. Planlı ve programlı yaşamak birçok konuda hayatımızı kolaylaştırmakla kalmaz başarılı olmak istediğimiz alanda da başarıyı kolayca elde etmemize imkan sağlar. Bugün iyi pozisyonlara gelmiş, başarılı kişilerin en büyük tavsiyesinin planlı ve programlı çalışmaya özen göstermek olması da plan ve programın önemini apaçık ortaya koyuyor.
Plan yapmanın ve programa uymanın önemini bilsek de, buna önem veren bir toplum olduğumuzu söyleyemem. Her işimizi son ana bırakırız ve çıkan problemler yüzünden dövünür dururuz. Halbuki planlı bir şekilde çalışma yürütüp bu plana sadık kalınsa birtakım problemlerin üstesinden gelip başarılı olabiliriz.
Hayat boyu plan yaparak ve bu plana uyarak geçirmek zorundayız. Sadece yaşantımızın bir bölümünde değil; okul, iş yeri ve aile ortamı da dahi planlı ve programlı hareket etmek gerekir. Bir öğrenci ancak düzenli çalışırsa derslerinde başarılı olabilir ve kazanmak istediği okula gider. Ya da bir şirket çalışanı iş yerinin planına uyarsa ve sorumlulukları zamanında yerine getirirse iş yerine verim sağlar.
Nasıl okul ve iş yaşamında plan yapmak gerekiyorsa aile ortamında da plan önemlidir. Aile bireylerinin görevi de bütçe planı yapmaktır. Gelir ve giderlerin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Bu program aksatılırsa eğer ekonomik sorunlar açığa çıkar. Bunu en başında fark edip acil önlem almak ise son derece önemlidir.

Örneğin, bütçenize uygun ödeme koşulları sunan bir ihtiyaç kredisi bütçenizdeki mevcut açığı uzun vadeye yayarak derin bir nefes almanızı sağlayabilir. Bütçenizi tekrar kontrol altına alırsanız, planlı yaşamayı adet haline getirirseniz kullandığınız ihtiyaç kredisi amacına ulaşmış olacaktır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder