13 Ekim 2014 Pazartesi

Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralıkta başlıyor..

Bu haberi paylaşmadan  edemezdim, daha önce Michelin lastiklerinde satış koordinatörülüğü yapmış birisi olarak.Lütfen Kurallara uyalım,canımız ucuz değil...Geçtiğimiz son iki senede bir çok sürücünün memnun kaldığı fakat kullanmayan bir çok sürücününde rahatsız olduğu 'kış lastiği' için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarih verdi.

KURALLAR UYMAYAN ARAÇLARA CEZA YOLDA
 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2 yıl önce yürürlüğe giren ''Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik''e göre, kış şartlarına uygun olmayan,kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek. Kurala uymayan araçların işletmecilerine 519 lira para cezası uygulanacak.
 
Bakanlık tarafından yapılan duyuruda, hangi araçların kış lastiği takmak ile yükümlü olduğu da belirtildi. Buna göre, kış lastiği takma zorunluluğu, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsıyor.
 
HANGİ ZAMANLARDA KULLANILACAK
 Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında zorunlu olarak kış lastiği kullanacak. Hava şartlarına bağlı olarak söz konusu süre, Bakanlık tarafından 1 ay uzatılabilecek. Bu kurala uymayan araçların işletmecilerine 519 lira para cezası ve ceza puanı yaptırımı uygulanacak.
 
KAR LASTİĞİ OLMAYAN ARAÇLAR YOLA DEVAM EDEMEYECEK
 Yetkili ekipler, bu yıl tedbirsiz, hazırlıksız yola çıkan araçları daha sıkı denetleyecek ve kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği olmayan araçların yola devam etmelerine izin vermeyecek

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder