8 Ağustos 2017 Salı

Fiji’nin İlk UNESCO Alanı: Levuka

Bu yıl uzaklar tur alternatifleri arasında mavi ve yeşilin iç içe olduğu rüya gibi bir yerde unutulmaz bir tatile çıkmaya ne dersiniz? Vizesiz tatil yapmak isteyenler ve yeşil pasaporta vizesiz yerler arasında dolaşıp duran takipçilerime harika bir vizesiz yer önerisi sunuyorum: Fiji!  
Eskiden Fij’nin başkenti olan Levuka, bu eşsiz güzelliğe sahip ada ülkesinde bulunan 24 yerleşim bölgesinin en büyük ekonomik merkezi olarak kabul ediliyor. 19. yüzyılın sonlarına doğru Pasifik Limanı yerleşiminin olağanüstü bir örneği olan Levuka ve Ovalau Adası, 2013 yılının haziran ayında UNESCO tarafından bir dünya mirası olaraklistelendi. Siz de Fiji’de tatil yapma planları kuruyorsanız, listenize mutlaka Levuka’yı eklemeyi unutmayın. 


Masalsı bir tatil için… 
LevukaDoğu Fiji bölgesindeki Lomaiviti eyaletinde bulunan Oijval Adası’nın doğu kıyısında yer alan harika bir kasabadır. Bu kasabanın tamamı UNESCO Dünya Mirası Komitesi tarafından dünya mirası” olarak kaydedildi. Sahilleriyle nam salmış Fiji’nin belki de en sakin ve huzurlu sayılabilecek kasabası olan Levuka’da Hindistan cevizli ve mango ağaçlarının baş döndüren kokuları arasında unutamayacağınız bir tatil yapmaya hazır olun.  
Kasabadaki yerli halkın gelişimi ve geleneklerin farklılığı ile birlikte günden güne daha çok turistin ilgisini çeken LevukaFiji turlarının da vazgeçilmez durağı. Siz de balayı tatiliniz için farklı yer arayışındaysanız, Levuka tam size göre! 
Avrupalı yerleşimciler ve tüccarlar, 1820'de Levuka kasabasını Fiji adalarının ilk modern kenti olarak kurdular. Kasaba, Güney Pasifik Adası'ndaki yerli halkın köyleri çevresinde mağazalar, depolar, konutlar ve diğer eğitim kurumları inşa eden Amerikalılar ve Avrupalılar tarafından ticari faaliyetlerin merkezi haline geldi. Sömürge bir liman kenti olarak Levuka’da yerliler, kasabanın kültür ve gelenekleri, Avrupalı yerleşimcilerin çokluğundan dolayı fazlasıyla etkilendi 
1820'lerden itibaren Avrupalı ​​ve Amerikalı sömürgecilerin ticari faaliyetlerinden sonra Fiji'nin ilk sömürge başkenti olan kasaba, tipik bir Pasifik liman kenti esasında. 19. yüzyıl sonlarında deniz kolonizasyonunun aşamalarını yansıtan yerleri, sosyal, kültürel ve topografik çevre vb. hakkında bilgi sahibi olabileceğinizmüzeleri mutlaka gezmenizi öneriyoruz. 

Levuka’da gezilecek yerler: 
  • Levuka Topluluk Merkezi ve Müzesi 
Bu tamamen yenilenmiş tarihi depo, aslında Levuka'nın ilk günlerinde kurulan ve hala Fiji'de faaliyet gösteren bir ticaret şirketi olan Morris Hedstrom & Co'ya aitti. İlk olarak 1878 yılında inşa edilen yapı, Morris Hedstrom tarafından 1980'deki Ulusal Fiji Güvenlik birimine verildi. Günümüzde bu bina, halk kütüphanesi, anaokulu, squash kortu, toplantı salonu ve aynı zamanda el sanatları merkezinin de olduğu Fiji Müzesi'nin bir şubesine ev sahipliği yapıyor.Levuka sakinlerinin kasabalarını canlı bir müze olarak sergilediği bu ilginç yeri gezmeden Fiji turunuzu sonlandırmayın. Kasabayı rehberle gezmek için tarih ve kültür turlarına katılabilirsiniz. 
  • Queens Wharf 
Levuka, Fiji'nin üç resmi limanından biri olma unvanına sahip: Diğer iki limanın adları ise Lautoka ve Suva. Rıhtımı yakın zamanda yenilenen ve hizmete açılan Levuka, son dönemlerin popüler tatil destinasyonlarından biri olmaya devam ediyor. Liman girişi, muhteşem bir ışıklandırma ile görsel şölen sunuyor. Levuka Topluluk Merkezi'ne bitişik olan rıhtım alanının girişinde postane, gümrük bürosu ve Fiji Liman Başkanlığı binalarını da mutlaka fotoğraflayın. Postanenin tam karşısındaki Beach St plajında buz gibi bir kokteyl için ve bol bol güneşlenin. Yine yakın mesafedeki Patterson Park'ı ziyaret ederek dinlenebilir, iskeledeki şık restoranlardan birinde akşam yemeği yiyebilirsiniz.  

  • BeachSt 
Levuka turunuz boyunca deniz, kum, güneş üçlüsünün en iyi manzaralarını sunan BeachSt’e hayran kalacaksınız. Plaj boyunca şirin kulübeler, barlar ve yürüyüş parkurları yer alıyor. Bilhassa Levuka’daki orijinal binaların verandalarının inanılmaz otantik olduğunu söyleyebiliriz.  
  • Pasifik Balıkçılık Şirketi (PAFCO) 
1964'te bir Japon firması tarafından kurulan PAFCO, konserve orkinosların çoğunlukla Avrupa'ya ve Kanada'ya dondurulup ihraç edilmesi için bir merkez olarak kullanılıyor. Fiji hükümeti ile ortak bir girişim olan bu şirket, 1976 yılında açıldı. Tesisi gezerek Levuka’nın ekonomisi hakkında epey bilgi sahibi olabilirsiniz.