19 Şubat 2016 Cuma

Teknolojide Geldiğimiz Nokta


Şüphesiz teknolojinin hayatımızda çok önemli bir yeri var. Öyle ki, bugün teknolojinin artık hayatımızı yönlendirdiğialışkanlıklarımızı belirlediği, ihtiyaç alanlarımızı değiştirdiği hepimizin kabul ettiği bir gerçektir.  
Hızlı gelişen ve gün geçtikçe kendini yenileyen teknoloji sayesinde ortaya çıkan her yenilik saatlerce uğraşarak yapacağımız işi belki de dakikalar içinde yapmamızı sağlayarak hayatımızı kolaylaştırır. Bir başka ifade ile zaman tasarrufu sağlar.  
Eskiden basit bir banka işlemi için saatlerce banka kuyruğunda beklerken, bugün geldiğimiz noktada fatura ödemesinden tutun da kredi başvurusuna kadar her türlü işlemi teknolojinin en büyük nimetlerinden biri olan internet bankacılığı sayesinde kolayca yapabiliyoruz. 
Ayaklarımız su toplayana kadar mağaza mağaza gezdiğimiz günler de artık geride kaldı. Şimdi internet üzerinden dilediğimiz ürüne rahatlıkla ulaşabiliyor, fiyat mukayesesi yapabiliyor ve ürünü kapımıza kadar getirtebiliyoruz. 
Uçak bileti almak için bilet satış ofislerinin yolunu tuttuğumuz, sıra beklediğimiz bir dönem vardı. Bugün geldiğimiz noktada şayet internetiniz varsa ister evden ister cepten rahatlıkla uçak bileti sorgulaması yapabiliyor, en ucuz uçak biletini alabileceğimiz siteleri karşılaştırabiliyor, yine oturduğumuz yerden kalkmadan rezervasyonumuzu yapabiliyor ve dilediğimiz an uçak biletimizi satın alabiliyoruz. Rezervasyon değişikliği için mesai saatlerinin başlamasını bekleme derdi de yok. Artık her şey internet üzerinden ve sadece bir tıkla çözümlenebiliyor. 
Uzun lafın kısası, teknoloji kısa bir zaman zarfında çok büyük bir atılım gerçekleştirdi ve bu yükseliş de devam ediyor. Bu gelişimin perde arkasında olan bilim insanları ve teknoloji şirketleri bir adım ötesine geçebilmeyi sağlayacak yeni teknolojiler için harıl harıl çalışıyorlar. Bugün geldiğimiz noktayı 100 yıl önce kimse hayal edemezdi.  Hayal edene de her halde deli derlerdi. 100 yıl sonra ise ne noktada olacağımıza ömür yeter mi bilmem ama bugün hayalini kurmaya cesaret edemeyeceğimiz her şey gerçek olacak.