11 Ağustos 2016 Perşembe

Çocuklara Bakliyat Yedirmenin En Kolay Yolu: Kenton Önpişirilmiş Bakliyat Unları


Çocukların sağlıklı bir beden ve zihne sahip olmalarında, gelişip büyümelerinde, okul başarılarında vitamin ve mineral açısından zengin ve dengeli besinler tüketmelerinin rolü büyük… Ancak ebeveynler olarak çoğumuz çocuklarımızın hayvansal ve bitkisel tüm gıdalardan eşit, yani dengeli beslenmesini sağlamakta zorlanıyoruz. Anneler olarak sürekli çocuklarımızın iştahsızlığından şikâyet ediyoruz, çünkü bu döngü içerisinde sağlıksız beslenen çocukların kan değerlerinin düşmesi onların daha da iştahsız hale gelmesine sebep olabiliyor. 
Dengeli beslenme deyince listemizde meyve, sebze, et gibi besinlerin yanında bakliyatlar da ön planda yer alıyor. Çünkü bakliyatlar zengin bitkisel lif ve protein kaynakları, ayrıca demir, çinko, kalsiyum ve magnezyum açısında da zengin oldukları bilinmektedir. Bu zengin içerikleri sayesinde günümüzün üç önemli sağlık problemi olan obezite, diyabet ve kalp-damar hastalıklarından korunma açısından da önemli besinlerdir. Yapılarında gluten içermemeleri de özellikle gluten hassasiyeti olanlar için çok iyi bir seçenek olmalarını sağlamaktadır.
Bakliyatların bütün bu bilinen özelliklerine rağmen; çalışan kadın sayısının artması, yoğun çalışma temposu hepimizi hızlı ve pratik yiyeceklere yönlendirmektedir. Geleneksel lezzetlerimiz olan nohut, fasulye gibi bakliyatları pişirmek için vakit kalmamakta veya pişirsek de çocuklar ve gençler tarafından tüketimi çok tercih edilmemektedir. Sonuç olarak; yeni nesil fast food tüketen, obezite ve diyabete yatkın bir nesil olarak gelişmektedir. Peki ya yüksek protein ve lif içerikli bakliyatları sofralarımızın başköşesine nasıl yerleştirebilir, çocuklarımızın favori yemeklerine nasıl adapte edebiliriz? 
Kenton bu sorunun cevabını Önpişirilmiş Bakliyat Unları serisi ile veriyor. Geleneksel fasulye piyazımız, nohut yemeğimiz ve mercimek çorbamız çok lezzetli ama biraz daha farklı tariflerle tüketimi arttırmak ve toplumun geneline yaymak önem taşıyor.  Bu seride yer alan Kenton Önpişirilmiş Nohut Unu, Kenton Önpişirilmiş Kuru Fasülye Unu ve Kenton Önpişirilmiş Sarı Mercimek Unu kaynatma ve ezme işlemi gerektirmeden tüm çorbalara, omletlere, soslara, köftelere, unlu mamüller ve tatlılara lezzet ve besleyicilik katmak için kullanılabiliyor. Böylece bakliyatı direk tüketmek yerine yemeklerimizdeki bakliyat oranını arttırarak dengeli beslenmeyi kolaylaştırıyor.
Kenton Önpişirilmiş Bakliyat Unları İç Anadolu Bölgesi’nde yetişen Gökçe Nohutu’nun, İç Anadolu Bölgesi’nde yetişen Dermason Fasülye’nin, Ege Bölgesi’nde yetişen yerli Sarı Mercimeğin tüm besin öğeleri korunarak haşlama, kurutma ve öğütme aşamalarından geçirilerek üretilmektedir. Pişmiş olduğundan hiçbir pişirme işleminden geçirilmeden direk olarak tüketilebilmekte, örneğin yoğurda katılıp sağlıklı bir öğün haline getirilebilmektedir.
Kenton Bakliyat Unları sayesinde;
·         Birçok unlu mamülde (kek, ekmek, tatlı vb.) un yerine bir miktar kullanılabiliyor, böylece beyaz un kullanım miktarı azalıp, besleyicilik ve lezzet sağlanabiliyor,
·         Çorba tüketebilecek aya gelmiş bebeklerin (6 ay üzeri) çorbalarına direk katılarak erken dönemde bakliyatın faydalarından yararlanması sağlanabiliyor,
·         Beyaz un yerine çorbalar koyulaştırmak için kullanılabiliyor, böylece yemeğe kalori yerine besin değeri katılabiliyor,
·         Köfte, omlet, mücver gibi herkesin mutfağında pişen tüm yemeklere katılabiliyor,
·         Çölyak hastaları için glutensiz un ile birlikte kullanılabilecek yeni bir un alternatifi oluşuyor,

Kenton, Bakliyat Unları katılarak hazırlanmış Revani, Helva, Pasta, Ekmek, Pizza gibi çok farklı ve lezzetli tarifleri www.mutfaktaonaguvenirim.com sayfasında tüketicilerle paylaşıyor. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder