7 Ekim 2015 Çarşamba

Yeni Bir Yolculuğa Hazır Mısınız?

İnsan zihnine ait yolculuklar her dönemde ilgi çekici olmuşlardır. Özellikle felsefecilerin binlerce yıldır tartıştıkları ancak bir türlü sonlandıramadıkları konular yeni tartışmalar, itirazlar ya da açıklamalar ile çok daha ilgi çekici hale gelebilirler.
Bazı kitaplar bizde değişiklikler yaparlar. Özellikle binlerce yıldır var olan soruları sormaya, bizi içsel çatışmalara götürmeye itiyorlarsa… Umut Kısa’nin kitabı “Us’ta Yol” tam olarak karışıklık yaratmayı ve zihin için bir tetikleyici görevi görmeyi istiyor. Özellikle koçluk ve eğitim alanlarında isim haline gelmiş olan Kısa, felsefe alanında “Us’ta Yol” ile kitap alanında da var olduğunu gösteriyor. Yazarın da dile getirdiği gibi, kitap, hem bilgi veriyor hem de bu bilgileri bir kurgu içerisinde sunuyor. Kitap kendi kurgusunun yanında aslında bir yandan özgür irade düşüncelerinin tarihsel yansıması gibi. Adı dahi kitap içerinde olmayan bu felsefe profesörünün hem dersleri hem de özel yaşamı ve iki kadın arasında yaşadıkları ve bu yaşamın çıkarımları ilginç bir şekilde aktarılıyor. Umut Kısa’ya göre, kitabın özellikle Felsefe Kategorisi’nde yer bulması sevindirici. Son dönemde felsefi eserlerin genellikle yabancı yazarlar tarafından kaleme alınmış olmasını üzücü buluyor. Kitapta Augustin’den, Spinoza’ya, Nietzsche’den, Witgenstein’a kadar bir çok isim var.
Kitabın özellikle felsefe okurları tarafından sevileceğini düşünüyoruz. Kitabın tanıtım yazısını aşağıda bulabilirsiniz:

Bir insan kilitli olmayan, ama içeriye doğru açılan bir kapıyı boyuna itiyor, çekmek aklına gelmiyorsa, odada hapistir."
-Ludwig Wittgenstein-

Hem karmaşıklık hem de basitlikte aramalısın bu kitabın özünü… Sabra ihtiyaç var, zekâya ihtiyaç var, bildiklerinden sıyrılmana ihtiyaç var anlamlandırmak için…
Kendim olmak istiyorsam sırrı seçimlerimde aramalıyım. Önce genişlemeye, büyümeye ve "BİR" olmaya izin vermeliyim. Binlerce yılın kalıntılarıyla özgürce karar alabileceğimi sanıyorsam dünyanın en karmaşık sanrısı içerisindeyim.
İçimde bir şahit var bu sanrıyı yaratan. Ve izlerken öyle bir bağlanıyor ki kendine, gerçekliğin yakınından bile geçme şansına sahip olamıyorum. Gördüklerim mutluluklarımı, acılarımı, heyecanlarımı, endişelerimi, şaşkınlıklarımı, sevinçlerimi ve üzüntülerimi yani duygularıma olan bağımlılıklarımı içeriyor.

Böyle biliyorum iyiyi ve kötüyü…
Hepimiz sebep sonuç ilişkilerinin toplamı olan bütünün bir parçasıyız. Öngörülemeyen bir şekilde büyüyen, genişleyen ve hatta büyümesini durduramayan bir kâinat...

Seçimlerimiz konusunda düşündüklerimiz, arzularımıza ve acılarımıza olan bağımlılığımızla hayat boyu esaretten farksız. Görevimiz bu kölelikten kurtulmak olmalıdır.

Us’ta Yol
Umut Kısa
Herdem Kitabevi,
304 Sayfa, 24 TL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder