21 Nisan 2015 Salı

Buzdolabındaki kötü kokuları gidermenin 9 yolu

Gıdalarımızı saklama amaçlı kullandığımız buzdolabı, mutfağımızın olmazsa olmazsa beyaz eşyalarından biri. Uzun yıllar kullanacağımız için kaliteli, sağlam, iç hacmi geniş ve gelişmiş özelliklere sahip bir buzdolabı almaya özen gösteririz. Ancak buzdolabınız ne kadar iyi olursa olsun, onu nasıl kullandığınız önemli. Buzdolabında gıdaları kapağı açık şekilde unutmak, bir yemeği uzun süre buzdolabında bırakmak rahatsız edici kokulara neden olabilir. Bu kötü kokuları kolayca gidermenin yolunu arıyorsanız, işte size 7 pratik yöntem:

1.Kokunun kaynağını bulun
  
İlk önce kokunun ana kaynağını bulup onu yok etmeniz lazım. Kapağı açık bırakılmış peynir, sebzelikte çürümüş sebze ya da meyveler buzdolabında kötü koku oluşmasına neden olabilir. Ayrıca uzun süre buzdolabında kalmış enginar, barbunya gibi zeytinyağlı yemekler de buzdolabını kokutabilir.Kaynağı belirledikten sonra onu hemen buzdolabından çıkarın.

2.Filtre temizliğine önem verin Çoğu buzdolabında minik bir filtre yer almaktadır. Genelde sebzeliğin üst bölümünde ve dolabın arkasında bulunan filtrenin temiz olmasına özen gösterin.
3.Karbonat’tan yararlanın
Karbonat, kötü kokuları gidermede oldukça etkili. Bir çay tabağına biraz karbonat koyup buzdolabının bir köşesine bırakın. Kısa sürede kokunun geçtiğini göreceksiniz.

4.Yulaf ezmesini bekletin
Kötü kokuları gidermek için buzdolabına ağzı açık bir kasede yulaf ezmesi koyun. Bir gün beklettikten sonra o kötü kokudan eser kalmayacak.

5.Çay ile kokulara elveda deyin
Günün her saati içtiğimiz çayın koku gidermeye yaradığını biliyor muydunuz? Akşam demlediğiniz çaydan bir yemek kaşığı alıp bir dilim limon ile birlikte çay tabağına koyun ve öylece buzdolabında bırakın. Birkaç saat içinde koku azalacak.

6.Süt mucizesinden faydalanınBir çay bardağının yarısını sütle doldurup buzdolabına koyun. Süt masum beyazlığıyla kısa sürede kokunun giderilmesini sağlar.
7.Türk kahvesi ve pirinç’ten yardım alın
Buzdolabınızı kötü kokulardan arındırmak için, Türk kahvesinin içine biraz pirinç atıp buzdolabınızın bir kenarına koyun.

8.Gazete kağıdı ile kötü kokulara son
Buzdolabında yeterli yeriniz varsa, gazete kağıdını buruşturup buzdolabınızın bir köşesine koyun.Gazete kağıdı kötü kokuların giderilmesine yardımcı olacak.

9.Güçlü bir koku giderici; Kavun
Kavun kabukları da güçlü bir koku giderici olarak biliniyor. Buzdolabınızın bir iki rafına kavun kabukları koyarak kötü kokuların geçmesini sağlayabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder