12 Haziran 2013 Çarşamba

tiresalipazari.com ile hediyelerimiz var..Biz, Tire’de yaşayan, bu yörenin otlarını, meyvelerini, sebzelerini tüketen şanslı insanlardanız. İstedik ki siz de bize katılın. İstanbullular Ankaralılar, Bursalılar, İzmirli olup Tire’ye kadar gelemeyenler ve bu dünyada yaşayıp Tire’yi fotoğraflardan, Tire’nin Leziz doğal ürünlerini kataloglardan veya market raflarında “Dondurulmuş” olarak görenler; Tire’nin meşhur “Salı Pazarı” artık size bilgisayarınız kadar yakın.  
Yediğimiz rafine gıdalardan, katkı maddelerinden, tarımda kullanılan hormon ve zirai ilaçlardan, tarlaları sulamada kullanılan sulardan, içtiğimiz sudan, soluduğumuz havadan, tohumlardan ne kadar zarar gördüğümüzü bilmeden ama bir o kadar da, ne olacak korkusuyla yaşıyoruz son yıllarda. 
40’lı ve üstü yaşlarda olanlar; yedikleri tava yoğurdunu, mis gibi kokan evde kaynatılmış sütü, Fırından yeni çıkmış ekmeği, kalem gibi sarılmış zeytinyağlı yaprak dolmalarını, ekmeğin üzerine sürüldü mü tadından yenmeyen salçaları, Taze kaynatılmış yumurtaları ve ne yazık ki eskilerde kalmış daha pek çok lezzeti hatırlayacaktır. 
Bugünlerde ise ne yazık ki satın alacağımız, yiyeceğimiz neredeyse her şeye “acaba ”ile yaklaşıyoruz. Herkes, özellikle anneler çocuklarına verdikleri her lokmadan, içirdikleri bir bardak sütten emin olmak istiyor. 
- Acaba içinde çocuğuma zarar verecek bir şey var mıydı?
- ... isimli süt GDO’lumuymuş?
- ... markalı ürünlerin içinde ………. mi varmış?
- Son kullanma tarihi değiştiriliyormuş... 
Acaba eskiden de böyle miydi diye beynimizi kemiren bu ve bunun gibi sorular...
Nerede çocukluğumun/annemin, babamın bana anlattığı; “Soğuk hava deposu icat edilmeden yetişen kütür,kütür elmalar, Ayı da kalmadı ama nedense bir türlü bulunamayan güzelim armutlar, saklanan mis kokulu kayısılar, yıkanırken, tazeliğinin kokusu insanın burnuna çalan ıspanaklar, pırasalar, turplar, her Pazar alışverişinden sonra renklenen, canlanan şarkı söyleyen mutfaklar, acaba nerede” diye soruyorsanız, Biz Buradayız. Tire’nin Salı Pazarına özellikle kendi küçük bahçelerinde, kendileri için ekim, dikim yapan; artanını da pazara getirip satan ablalarımız, teyzelerimiz sadece hayvan gübresi kullanmaktadır. Bu yüzden onların ürünlerinin tadına doyum olmuyor. 
Gerçekten deneyince farkı göreceksiniz. 
Yıllardan beri alışveriş yaptığımız bu insanları tanıyor, biliyor ve gönül rahatlığıyla bu ürünleri tüketiyoruz. Ayrıca köylü kadınların dağlardan, orman veya makilik alanlardan topladığı kendiliğinden çıkan, doğanın bize armağanı ŞİFALI EGE OTLARI var. Arapsaçı, ebegümeci, şevketi bostan, dalagan(ısırgan), iğnelik ve daha niceleri. Bu kendiliğinden çıkan otlarda ne ilaç, ne hormon var. Hayvan gübresi bile yok. Dağlardan veya ovadan toplanıldığı gibi elinize ulaşacak şifalı, saf, doğal otlar. 
Tire’de her Salı Türkiye’nin en büyük açık semt pazarlarından birisi kurulur. Genellikle sadece üreticinin katıldığı bir küçüğü ise Cuma günleri. Öyle ki, Salı günleri bütün Tire’nin Sokakları, caddeleri Pazar olur. Tezgâh sayısının 2000’leri bulduğu çok eskilerden beri kurulan tarihi ve geleneksel bir semt pazarı. Her Salı “bir ritüel” ile açılan dev bir panayırdır “Tire Salı Pazar’ı”. Salı sabahı tüm Tire hoparlörlerinden okunan duasıyla, Köylünün, esnafın ellerinin yüce yaratana açıldığı, bolluk isteyen, bereket isteyen, çok değil hayırlı kazanç isteyen dualarıyla açılır bu dev festival. Aslında birer rakip gibi dizilseler de yan yana, dostluk kardeşlik içinde geçer bir bütün gün. Yıllardır aynı köşede, aynı geleneksel kıyafetiyle çıktığı bu dev podyumda, akşama çocuklarına helal bir lokma götürebilmektir tüm amacı Egenin fakir köylüsünün. Genç bedenlerine rağmen, bütün gün tarlada, güneşin altında çalışmaktan kararmış, kırışıklanmış, fakirliğin acımasızlığı vurmuş erken yaşlanmış yüzlerinde gözlerinde umut vardır, heyecan vardır sabahın ilk saatlerinde. Eski-püskü ama temiz kıyafetlerinin altında kocaman bir yürek taşır, Anadolu’nun Yoksul ama bir o kadar da “Gururlu, vakur” köylüsü. Bir gün önce bütün gün tırnakları kanayıncaya, sökülünceye kadar uğraşıp topladığına bakmaksızın“ İstediğiniz 1 kg şevketi bostanı ”fazla fazla dolduruverir terazinin gözüne, eli bol, yüreği bol Ege Köylüsü. Belki siz de değilsinizdir ama, “o an” dünyanın en zengini “o” dur, Anadolu’nun kanaatkar güzel insanı. 
Ege’nin Anadolu’nun Bu temiz yürekli insanlarının emekleriyle ayrı bir lezzet kazanan “Bu güzelim ”otları, tatları, tatmak istiyorsanız bizi arayın. Sitemizden mevsimine göre doğal ot, sebze ve meyvelerin yanı sıra taze köy yumurtası, El emeği göz nuru katılarak hazırlanmış ev tarhanası ,ev eriştesi(köy yumurtası ve köy sütünden yapılmış), susam, kurutulmuş biber patlıcan, ev yapımı salça, kuru incir, üzüm, kestane, ceviz, zeytin, zeytinyağı, taze kuşburnu, nohut mayası ev ekmeği bulabilirsiniz. Ayrıca yerli tohum (genetiği ile oynanmamış) küçük ama çok lezzetli mısır temin edebilirsiniz. Patlayınca Amerikan mısırları kadar kocaman olmasa da, kendine has tat, koku ve lezzete sahip çocukluğumuzun mısırlarından. Bizler şimdilik sadece aracıyız. 
Siparişler sizden, Tazeliğini ve doğallığını koruyarak ulaştırmak ise bizden.
Saygılarımızla, 
                     TireSaliPazari.com ekibiŞEFTALİ KURU SOĞAN ÖDEMİŞ PATATES
PANCAR LİMON KÖY EKMEĞİ KÜÇÜK BOY DOMATES SALÇASIKÖY YUMURTASI EV YAPIMI VİŞNE REÇELİ SAÇAKLI NAZARLIK BÜYÜK KAFTAN 
  


Kampanya şartlarını yerine getiren ve çekilişte 1.olan kişiye görselde belirttiğimiz ürünler hediyemiz olacaktır.KAMPANYA KATILIM ŞARTLARIMIZ **Facebook sayfasını beğenin ve herkese açık paylaşınız.** Web sitesinden beğendiğiniz bir ürünü facebookta paylaş butonu ile paylaşınız


Son olarak kampanyamızı duyurun ve gerekli linklerle beraber kampanyamızın altına yorum yapınız.

KAMPANYAMIZ 17 HAZİRAN 2013 TE SONA ERECEKTİR.

KARGO ÜCRETİ DEĞERLİ FİRMAMIZA AİTTİR.

HEPİNİZE BOL ŞANS..