5 Mayıs 2011 Perşembe

Biber Salçalı Kıymalı Mantı Makarna

Malzemeler:
1 paket Selva Mantı Makarna
150 gr dana kıyma
1 adet köy biberi
Biraz maydonos
Kuru nane
ketçap
biber salçası
4 kaşık sıvıyağ
Hazırlanışı:
Makarnalar bir tencerede haşlanır.Pişen makarnalar süzülür.Tencereye yağı ve kıymayı koyalım ve kıyma kavrulana kadar pişirelim.Doğradığımız biberi tencereye atıp 1-2 dakıka kadar pişirelim.Bİber salçası ve ketçapta eklenip iyice pişmeleri sağlanır.Makarnalar sosa ilave edilir ve pişirilir. Üzerlerine maydonos , kuru nane ilave edilir ve servise sunulur.

Lebeniye ÇorbasıMagginin tarif deneyenler kazanıyor yarışmasında bu çorbayı yaptım , tarif için sagliklimutfak.net Hilal CANATA ya teşekkür ederim.

Malzemeler:
250 gr orta yağlı kuşbaşı
1 çay bardağı pirinç
1 çay bardağı nohut (Geceden ıslatılmış )
1 su bardağı yoğurt (süzme yoğurt – Yöresel Basma Yoğurt)
1 adet yumurta
3 yemek kaşığı zeytinyağı
Tuz
Nane
Hazırlanışı :
Kuşbaşı doğranmış etler üzerini geçecek kadar su eklenir. Kaynamaya başlayan etlerin üzerindeki köpükler alınır ve geceden ıslatılmış nohut ilave edilerek birlikte pişmeye bırakılır. (Eğer haşlanmış nohut kullanılacaksa etler piştikten sonra ilave edilmelidir). Et ve nohudun pişmesine yakın yıkanmış pirinçler ilave edilir. Bir kapta yoğurt ve yumurta iyice karıştırılır ve ocak üzerinde daire şeklinde karıştırılarak hafifçe ılıtılır. Daha sonra tenceredeki etli yavaş yavaş ve sürekli karıştırılarak ilave edilir. Çorba iyice özleşinceye kadar pişirilir. Gerek görülürse su ilave edilebilir. Yoğurtun kesilmemesi için tuz en son eklenir. Kıvamı yoğun olmalıdır. Piştikten sonra, nane hafifçe zeytinyağında yakılarak üzerin gezdirilir. Mis gibi kokusu ile Servis edilir.
NOT : Lebeniye Kilis yöresine özgü bir çorbadır.